Cardskipper inleder ett samarbete med Hatton Academy

I ett nytt samarbete med Hatton Academy inleder Cardskipper sitt första samarbete i Storbritannien i sin nya internationella satsning

Den 25:e maj, 2018Parterna har signerat ett samarbetsavtal som sträcker sig över 3 år och Hatton implementerar nu Cardskippers ledande app-teknologi för att skapa sin nya kommunikationsplattform för att stärka kommunikationen mot medlemmarna.

Appen Cardskipper är populär då den ersätter klassiska fysiska medlemskort. Genom appen erbjuds en konstant närvaro hos föreningens medlemmar och fans. Det är verkligen ett prisvärt och spännande sätt att engagera sina medlemmar och att även erbjuda dem olika medlemsförmåner.

Föreningsansvariga och administratörer får direkt en förenklad tillvaro med mindre arbete. Medlemmar engageras, kan utföra betalningar och får ta del av erbjudanden, nyheter och smarta tjänster. En nyttig injektion av engagemang. Sponsorer ser möjligheter i att få en närmare kontakt med föreningens medlemmar. Cardskipper skapar stora värden för olika intressenter. Föreningar stärks på många plan.

Organisationer kan genom Cardskipper segmentera data för att stärka sin marknadsföring. Dessutom ger en digital satsning besparingar sett till printkostnader sett till brev, flyers, kort med mera.

Hatton Academys Jon Eade förklarar:

”Den nya Cardskipper-plattformen ger oss ännu en kanal att engagera våra medlemmar i samt att nå ut med rätt riktad kommunikation gällande erbjudanden med mera.

Det är effektivt, kostnadsbesparande och lätt att använda. Våra medlemmar får access till information och tillgångar som stärker deras medlemsupplevelse i Hatton Academy.”

Cardskippers grundare och VD Joakim Schelin kommenterar:

”Vi är glada att ha inlett ett samarbete med en så framåttänkande organisation som Hatton Academy. Vår första partner i Storbritannien och ett viktigt steg för vår internationella satsning samt vår ambition att förbättra medlemskommunikationen.

Med flera olika partneravtal nära förestående så konstaterar vi att den brittiska marknaden är väl mottaglig för Cardskippers koncept.”