Svenska Jägareförbundet satsar på digitalisering av medlemskort

Svenska Jägareförbundet har påbörjat en digitaliseringsprocess. Ett av stegen i processen var att ta fram ett digitalt medlemskort.

Cardskipperfamiljen utökades i våras med en av våra största kunder, Svenska Jägareförbundet och dess 158 000 medlemmar. När vi nyligen fick besöka dem på härliga Öster Malma passade vi på att ställa några frågor.
Christina Andersson, medlemsansvarig och Caroline Svärd, medlemsadministratör från Svenska Jägareförbundet berättar:

Berätta lite om er process kring att digitalisera?
– Vi kände väl att det var dags att börja digitalisera på flera håll. I dag är det inte hållbart ur flera perspektiv att posta fysiska medlemskort. Så detta blev ett steg på vägen. Vi har en bit kvar att gå men tar lite i taget.

Hur kom det sig att det blev Cardskipper?
– Vi hörde talas om Cardskipper och kontaktade säljteamet. Vi fick snabbt tillgång till ett demokonto för att kunna se hur appen och medlemskortet fungerade. Känslan var bra direkt och vi bestämde oss ganska omgående.

Har det varit krångligt?
– Nej inte alls, när det väl var dags att trycka på knappen gick allt väldigt lätt och smidigt. Det är klart att det ibland kan var en omställning för våra medlemmar men det har tagit emot väl av alla. Cardskippers supportteam satt redo och följde allt som hände med stor noggrannhet. Detsamma gällde såklart hos oss på Svenska Jägareförbundet. I början hade vi tät kontakt för att se så att allt flöt på som det skulle.

Är det något ni vill skicka med till andra som funderar på att digitalisera sin medlemshantering?
Ja, det är nog att våga. Det är så värt det!

Christina Andersson, medlemsansvarig och Caroline Svärd, medlemsadministratör från Svenska Jägareförbundet.

”Vi är så glada över att vi vågade välja ett digitalt medlemskort. Fördelarna är många, tidsbesparande, kostnadseffektivt och hållbart rent miljömässigt. Att det dessutom tagits emot väl av våra medlemmar känns extra bra. Vi kan verkligen rekommendera Cardskipper till andra organisationer.”

Gör som Svenska Jägareförbundet och mer än 470 andra organisationer. Ersätt ditt fysiska medlemskort med ett digitalt medlemskort. Låt oss hjälpa till att förenkla er medlemshantering. Vi hjälper gärna till med en behovsanalys för just din organisation.

Välkommen in med din förfrågan!